Prelegenci
Vessela Banova
Psychoanalityk, członek A.P. NLS. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Sofijskim, specjalistka psychologii klinicznej na Uniwersytecie medycznym w Sofii, doktorat z socjologii („Polityka społeczna na rzecz ochrony zagrożonych dzieci”). Do 2001 roku zarządzała dawnymi domami „Matka i Dziecko”. Spotkanie z cierpieniem dzieci, które odmawiają jedzenia i tracą na wadze, doprowadziło ją do odkrycia psychoanalizy lacanowskiej, w tym Interdyscyplinarnego centrum dziecka (CIEN). Od 2006 członek-założyciel Grupy Pola Freudowskiego w Bułgarii, przekształconej w Bułgarskie Towarzystwo Psychoanalizy Lacanowskiej NLS, gdzie jest prezesem. Przewodnicząca Stowarzyszenia „Dziecko i Przestrzeń”. Kierowała krajową polityką ochrony dzieci, w tym jako wiceprezes Krajowej Agencji Ochrony Dzieci. Laureatka Nagrody Prezydenta Republiki Bułgarii za wkład we wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Bułgarii oraz Nagrody Prezesa Narodowej Agencji Ochrony Dzieci za wkład w rozwój systemu ochrony dzieci.
Magdalena Chmielewska
scenarzystka-reżyserka polskiego pochodzenia mieszkająca w Wiedniu. Jej filmy były pokazywane na prestiżowych międzynarodowych festiwalach filmowych i zdobyły wiele nagród i wyróżnień, w tym Nagrodę First Steps Niemieckiej Akademii Filmowej oraz Nagrodę Maxa Ophülsa. Na 56. edycji prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, Chmielewska została włączona do selekcji dziesięciu najwybitniejszych debiutujących reżyserów z Europy. W swoich filmach opowiada historie ludzkiego pragnienia, odkrywając przy tym niezwykłą inność swoich postaci. Jej doświadczenie w tańcu współczesnym uzupełnia jej metody pracy z aktorami i nie-aktorami, co skutkuje wisceralnym i haptycznym językiem jej narracji. Podczas swoich podwójnych studiów (Reżyseria & Montaż) na Wiedeńskiej Akademii Filmowej uczyła się reżyserii między innymi od Michaela Hanekego i Jessiki Hausner, równolegle zdobywając doświadczenie jako asystentka reżysera Bernarda Rose'a.
Łukasz Cichocki
Doktor nauk medycznych, psychiatra, psychoterapeuta, nauczyciel akademicki z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Dyrektor medyczny Szpitala Klinicznego im. J. Babińskiego w Krakowie. Autor wielu prac naukowych, popularyzator wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego. Wieloletni prezes Polsko - Niemieckiego Towarzystwa Zdrowia Psychicznego. Działacz społeczny, prezes Instytutu Rozwoju Inicjatyw Społecznych. Prywatnie: mąż, ojciec czwórki dzieci, w wolnym czasie lubi spać, spacerować, czytać - zwłaszcza Sapkowskiego a ostatnio także Wegnera :).
Paweł Dybel
Profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Członek Rady Naukowej Sigmund Freud Institut we Frankfurcie nad Menem. Bada wpływ teorii psychoanalitycznych na nurty filozofii współczesnej (hermeneutyka, fenomenologia, egzystencjalizm, antropologia filozoficzna, poststrukturalizm, postmodernizm). Wybrane publikacje książkowe: Urwane ścieżki. Przybyszewski, Freud, Lacan, Kraków 2001; Granice rozumienia i interpretacji. O hermeneutyce H.G. Gadamera (Kraków 2004); Okruchy Psychoanalizy (Kraków 2007); Psychoanaliza – ziemia obiecana? t. 1, 2 (Kraków 2016, 2021); Psychoanalytische Brocken. Philosophische Essays (Würzburg 1916); Mesjasz, który odszedł. Bruno Schulz i psychoanaliza (Kraków 2017); Psychoanalysis – the Promised Land? (Berlin, London, New York 2019); Nieświadome na scenie. Witkacy i psychoanaliza (Kraków 2020); Rozum i nieświadome. Filozoficzne eseje o psychoanalizie (Kraków 2020); Lektury subwersywne, (Kraków 2022)
Serge Dziomba
Psychoanalityk z tytułem Analyste Praticien (AP), posiada Państwowy Dyplom specjalisty kuratora, ukończył Wydział Psychoanalizy na Uniwersytecie Paris VIII, posiada tytuł magistra psychologii klinicznej i psychopatologii uzyskany na uniwersytecie Rennes II, członek Association Mondiale de Psychanalyse (AMP), École de Cause Freudienne (Szkoły Sprawy Freudowskiej), New Lacanian School, Koła Krakowskiego Psychoanalizy NLS. Publikował w czasopismach psychoanalitycznych artykuły o klinice psychoanalitycznej, o superwizji zespołów w zakresie tematyki społecznej i medyczno-psychologicznej, a także refleksje na temat psychoanalizy i polityki. Członek stowarzyszenia Association de la Cause Freudienne we Francji i Normandii, gdzie jest animatorem i kierownikiem Seminarium Wewnętrznego. Praktykuje jako psychoanalityk w Hawrze. Regularnie uczestniczy w działalności Koła Krakowskiego NLS gdzie prowadzi wiele seminariów.
Małgorzata Gorzula
Organizator kształcenia integracyjnego, Ośrodka Wczesnej Pomocy Psychologicznej (konferencja "Integracja po krakowsku"); formacja w orientacji kleinowskiej (staż w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Breście, analiza własna, prezentacja pracy w Tuluzie i Florencji; organizacja Kongresu Obserwacji niemowlęcia według metody Esther Bick w Krakowie; od 2001 r. członkini Krakowskiego Koła Psychoanalizy NLS, a od 2010 r. Szkoły NLS; w 2011 r. zorganizowanie konferencji z cyklu Psychoanaliza-Psychterapia o dziecku; przetłumaczenie i wydanie książki P. Lacadee pt."Nieporozumienie wokół dziecka, " uwieńczonej 2020 organizacją konferencji.
Alina Henzel-Korzeniowska
Psychoanalityk Analyste Practicien, członek NLS, Association Mondiale de Psychoanalyse, Krakowskiego Koła NLS (była wieloletnia prezes, koordynacja i współprowadzenie seminariów), psycholog, seksuolog certyfikowany (PTT), redaktor nr 11 i 12 czasopisma NLS w Polsce, delegat na Małopolskę w EuroFederation of Psychoanalysis i w Federacji Tow. Psychoanalitycznych, wykładowca w UKEN, współtwórca psychoanalizy lacanowskiej w Polsce. Od 2004 w Centrum Usług Psychologicznych Imparo (właściciel) gabinet psychoanalityczny i superwizje. Prezentacje kliniczne i udział w panelach krajowych, europejskich i światowych kongresów Szkoły Lacanowskiej.
Maciej Kolasa
Psycholog, członek Koła Krakowskiego, student filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczestnik Sekcji klinicznej UFORCA Paris Île-de-France (Związek na rzecz kształcenia ustawicznego w klinice analitycznej) oraz stażysta w Centre Kirikou.
Marcin Koszałka
Operator, reżyser i scenarzysta. Absolwent Realizacji Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego debiutancki, autorski film dokumentalny – „Takiego pięknego syna urodziłam” – zdobył szereg nagród na festiwalach w Krakowie, Kazimierzu Dolnym, wywołując przy tym wiele kontrowersji. Po skandalizującym debiucie zrealizował m.in. dokumenty: Istnienie (2007) i Deklarację nieśmiertelności (2010). Jako operator filmowy realizował zdjęcia do szeregu produkcji. Dwukrotnie był laureatem nagrody za najlepsze zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – za Pręgi (2004) i Rewers (2009). Ostatnio zrealizował film Biała odwaga (2024, reżyseria i zdjęcia).
Klaudiusz Kudła
Psycholog, specjalista psychologii klinicznej. Psychoterapeuta, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży. Ukończył szkolenie systemowo-psychodynamiczne (OSP). Szkolił się również w terapii Eriksonowskiej (PIE) oraz w terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Etatowy pracownik oddziału psychiatrii dzieci i młodzieży SU w Krakowie oraz Collegium Medicum UJ. Autor i współautor artykułów badających zjawiska przeniesienia i przeciwprzeniesienia, dynamikę pracy terapeutycznej grupy młodzieżowej oraz sposoby samo-prezentacji psychoterapeutów w sieci.
Małgorzata Ławniczek
Psychoanalityk, członek WAP i NLS w stopniu A.P., specjalista psycholog kliniczny, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor Sekcji Naukowej Psychoterapii i Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, certyfikowany specjalista i terapeuta środowiskowy Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. W latach 2006 – 2022 pracowała w Oddziale Klinicznym Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego. Jako wykładowca współpracuje z Collegium Medicum UJ oraz Instytutem Psychologii Stosowanej UJ. Od roku 2002 jest członkiem, a obecnie Prezesem Stowarzyszenia Krakowskie Koło Psychoanalizy Nowej Szkoły Lacanowskiej.
Jakub Momro
Profesor dr. hab. Pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, filozof, literaturoznawca, eseista i tłumacz (m.in. J. Derrida, P. Lacoue-Labarthe, J.-L. Nancy, J. Kristeva, R. Barthes, P. Szendy). Opublikował monografię o Samuelu Becketcie, Literatura świadomości. Samuel Beckett – podmiot – negatywność (Universitas, 2010, seria „Horyzonty Nowoczesności”. Zmienione wydanie angielskie: Literature of Consciousness. Samuel Beckett – Subject – Negativity, Peter Lang 2015) oraz studium Widmontologie nowoczesności. Genezy (IBL PAN, 2014, seria „NowaHumanistyka”), Ucho nie ma powieki. Dźwiękowe sceny pierwotne (WUJ, 2020, seria „Hermeneia”), Jest członkiem Kolegium Redakcyjnego dwumiesięcznika „Teksty Drugie” oraz Komitetu Redakcyjnego serii wydawniczej „Nowa Humanistyka”. ORCID: 0000-0003-2479-0599
Agata Mysona
Doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UJ. Badawczo zajmuje się obszarem na przecięciu myśli psychoanalitycznej i feministycznej, przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą różnicy seksualnej oraz kobiecej i matczynej podmiotowości w psychoanalizie, w szczególności w myśli Brachy L. Ettinger. Absolwentka psychologii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, w trakcie czteroletniego całościowego szkolenia do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty PTP organizowanego przez Oddział Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic Szpitala Specjalistycznego im. J. Babińskiego w Krakowie. Członkini Krakowskiego Koła Psychoanalizy Nowej Szkoły Lacanowskiej.
Bożena Narzymska
Psycholog, absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Szkoliła się w Instytucie Analizy Grupowej „Rasztów”. Jest członkiem Koła Warszawskiego Psychoanalizy New Lacanian School (od 2021 w Zarządzie stowarzyszenia). Ponad dwadzieścia pięć lat pracowała w oddziałach dziennych warszawskich szpitali psychiatrycznych: Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii i Szpitala Nowowiejskiego, gdzie prowadziła psychoterapię indywidualną dzieci i młodzieży. Obecnie pracuje klinicznie w warszawskim Ośrodku Leczenia Zaburzeń Odżywiania. Autorka artykułów na temat psychoanalizy z dziećmi w instytucji.
Yasmina Picquart
Psychoanalityk od 1985. Członek ECF (Szkoły sprawy freudowskiej) oraz AMP (Światowego stowarzyszenia psychoanalizy). Prezes i założyciel stowarzyszenia RSI La Ressource (od 1996), odpowiedzialna za Centre Kirikou działające od 1999 na trzech osiach: konsultacji z psychoanalitykami, kulturalnej oraz życia codziennego. Interweniuje w ramach instytucji pomocy społecznej oraz szkół, wprowadzając do nich dyskurs psychoanalityczny.
Kamil Rajkowski
Doktorant nauk humanistycznych w dyscyplinie filozofii przy Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Absolwent socjologii oraz filozofii na Uniwersytecie Gdańskim. Studiował także na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Czynnie współpracuje z Krakowskim Kołem Psychoanalizy Nowej Szkoły Lacanowskiej. Prowadzi badania z zakresu antropologii filozoficznej, kontekstów hermeneutyki i estetyki współczesnej oraz postmodernizmu. Przygotowuje rozprawę doktorską o pojęciu anestetyki z perspektywy filozofii Wolfganga Welscha.
Więcej informacji: https://szkola-doktorska.up.krakow.pl/doktorant/kamil-rajkowski/
Andrzej Serafin
Doktor filozofii, tłumacz, adiunkt w Katedrze Metafizyki i Ontologii IFiS UP w Krakowie, członek redakcji kwartalnika „Kronos”, organizator letniej szkoły platonizmu “Akademia Platońska” w Lanckoronie. Tłumaczył Platona (“Uczta”, “Epinomis”), Jacoba Taubesa (“Zachodnia eschatologia”), Rainera Marię Rilkego (“Cézanne”) oraz szereg rozpraw autorów takich jak Walter Benjamin, Hans-Georg Gadamer, Franz Rosenzweig, Peter Sloterdijk, György Lukács, W. H. Auden, Martin Buber, Gershom Scholem, Carl Schmitt, Joachim z Fiore, G. W. F. Hegel, Martin Heidegger, Alexandre Kojève, Jean-Luc Nancy, Hugo von Hofmannsthal, Allan Bloom, Leo Strauss, Mikołaj z Kuzy.
Kamila Wesołowska
Lekarz specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży. Kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im św. Ludwika w Krakowie. Specjalizuje się w diagnostyce oraz farmakoterapii zaburzeń psychicznych wieku rozwojowego.
Michał Warchala
Historyk idei, socjolog, tłumacz, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zajmuje się przede wszystkim filozofią, socjologią i psychologią religii; ważne miejsce w jego zainteresowaniach zajmują wątki psychoanalityczne. Autor i współautor m.in. książek „Autentyczność i nowoczesność” (2006), „Reformacja i nowoczesność” (2017), „Max Weber: nowoczesność, religia, odczarowanie” (2020). Tłumacz książek i esejów A. Touraine’a, P. Manenta, M. Gaucheta, L. Boltanskiego, A. Finkielkrauta. J. S. Milla, E. Saida i wielu innych. Współpracuje z Przeglądem Politycznym oraz Literaturą na Świecie.
Dorota Wilanowska-Parda
Lekarz medycyny, psychiatra, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, w latach 2002 – 2013 pracowała w Oddziale Klinicznym Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego. Od 2019 roku pracuje w Szpitalu Klinicznym im. Dr J. Babińskiego, kieruje Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży